Każda osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, może decydować o tym, co stanie się z jej majątkiem po śmierci. Sposobem na wyrażenie swojej woli jest sporządzenie testamentu. Jak to zrobić? Jakie ponosi to konsekwencje? Czym różnią się dziedziczenie ustawowe i testamentowe? Wyjaśniamy.
Czym jest dziedziczenie testamentowe – definicja
Testamentowe dziedziczenie to jeden ze sposobów na rozporządzenie swoim majątkiem. Testator, a więc osoba spisująca testament, wskazuje, kto po jej śmierci ma otrzymać spadek. W sytuacji, gdy zmarły pozostawił ważny testament, to on w pierwszej kolejności jest uwzględniany przy podziale majątku.
Jeżeli testamentu nie ma, stosuje się dziedziczenie ustawowe. W tej sytuacji majątek przejmują krewni zmarłego, zgodnie z ustaloną w przepisach prawa kolejnością.
Kto może sporządzić testament?
Testament może sporządzić każda osoba, która:
- ukończyła 18 lat lub przed osiągnięciem tego wieku zawarła małżeństwo,
- ma pełną zdolność do czynności prawnych, a zatem nie została całościowo lub częściowo ubezwłasnowolniona.
Warto wiedzieć, że testament można spisać w dowolnym momencie swojego życia. Można go też odwołać i spisać nowy.
Zasady dziedziczenia testamentowego
Dziedziczenie na mocy testamentu ma priorytet wobec dziedziczenia ustawowego. Warto wiedzieć, że:
- następuje ono w momencie otwarcia spadku – tj. po śmierci testatora,
- spadkobiercą może być dowolna osoba – nie tylko np. dziecko spadkodawcy czy jego małżonek, ale również niespokrewniona osoba czy też organizacja,
- testator może powołać do spadku jednego, dwóch lub więcej spadkobierców,
- spadkobiercy nie mają obowiązku przyjęcia spadku – testator może się „zabezpieczyć” na taką okoliczność, wskazując kolejne osoby, na które przechodziłoby prawo do niego, gdyby pierwotny spadkobierca odmówił lub nie dożył otwarcia spadku,
- spadkodawca może sporządzić testament w odniesieniu do całego majątku lub jego części.
Dziedziczenie testamentowe a ustawowe
Dziedziczenie ustawowe i testamentowe różnią się znacząco. Zasady odnoszące się do tego pierwszego są stosowane w sytuacji, gdy w momencie otwarcia spadku nie było testamentu albo kiedy wszyscy testamentowi spadkobiercy odmówią przejęcia majątku. Wówczas kolejność dziedziczenia jest regulowana przepisami prawa i uzależniona od sytuacji rodzinnej zmarłego. Są np. sytuacje, w których majątek przejmują nawet dziadkowie spadkodawcy.
Przy dziedziczeniu testamentowym testator może wskazać dowolne osoby oraz nałożyć dodatkowe warunki przejęcia spadku, np. konieczność spełnienia określonego świadczenia majątkowego.
W jaki sposób sporządza się testament?
Testament można sporządzić na kilka różnych sposobów. Co do zasady wyróżnia się testamenty zwykłe oraz testamenty szczególne.
Do tej pierwszej grupy zalicza się:
- testament holograficzny, czyli sporządzony własnoręcznie,
- testament notarialny – spisany przez notariusza,
- testament allograficzny, czyli urzędowy, sporządzony w obecności urzędnika, np. kierownika urzędu stanu cywilnego, prezydenta miasta, marszałka województwa etc. w obecności dwóch świadków.
Za testamenty szczególne uznaje się:
- testament ustny – potwierdzają go zgodne zeznania świadków złożone przez co najmniej trzy osoby,
- testament podróżny – może zostać złożony w samolocie lub na polskim statku w obecności dowódcy lub jego zastępcy oraz dwóch dodatkowych świadków,
- testament wojskowy – to forma zarezerwowana dla testatorów będących członkami sił zbrojnych.
Testament szczególny jest wiążący wyłącznie wówczas, gdy testator nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.
W jakich sposób można odwołać testament?
Spadkodawca może w każdej chwili testament odwołać, o ile nadal zachowuje pełną zdolność prawną. Może to zrobić np.:
- przez zniszczenie starego testamentu – to częste w przypadku dokumentów odręcznych,
- przed notariuszem – w formie stosownego oświadczenia,
- poprzez spisanie nowego testamentu – w momencie otwarcia spadku pod uwagę brany jest ostatni dokument, a postanowienia poprzedniego testamentu są nieważne.
Dziedziczenie testamentowe a zachowek
Osoby spokrewnione z testatorem, które nie zostały uwzględnione w testamencie, a dziedziczyłyby po nim na drodze ustawowej, mogą się ubiegać o zachowek. Zazwyczaj wynosi on 50% wartości części majątku, który przysługiwałaby w chwili otwarcia spadku. Ubiegać się o niego mogą np. małżonek spadkodawcy, rodzeństwo spadkodawcy czy dzieci małżonka spadkodawcy, w zależności od sytuacji rodzinnej, na drodze sądowej.
Dziedziczenie testamentowe a podatek
Przyjęcie spadku wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego – bez względu na formę, w jakiej został on przekazany. Warto jednak wiedzieć, że nie zapłacą go osoby z tzw. grupy 1 podatkowej, a zatem najbliżsi krewni. Dotyczy to np. zstępnych spadkodawcy, wstępnych, pasierbów, małżonka, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Muszą oni jednak zgłosić uzyskanie spadku do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od wejścia w jego posiadanie.
Pomoc przy dziedziczeniu testamentowym – Kancelaria MKKL
Kancelaria MKKL świadczy szeroki zakres usług związanych z dziedziczeniem testamentowym. To m.in. porady prawne dla testatorów i spadkobierców, a także wsparcie przy dochodzeniu swoich praw – związanych np. z zachowkiem – przez osoby nieujęte w testamencie.
Szczegółowe informacje o zakresie działania kancelarii można uzyskać, kontaktując się telefonicznie lub mailowo.