Kancelaria MKKL

Prawo spadkowe łódź

Prawo spadkowe to szeroka dziedzina, której zasady reguluje przede wszystkim Kodeks cywilny, ale która łączy się także z prawem podatkowym. Jego przepisy normują szereg spraw dotyczących dziedziczenia spadku. Określa przejście praw i obowiązków majątkowych na spadkobiercę, ponieważ te zwykle przechodzą na inną osobę, a nie wygasają. Nasza kancelaria prawna kompleksowo obsługuje sprawy spadkowe, dzieląc się długoletnim doświadczeniem i gwarantując kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Sprawdź, co wchodzi w skład naszych usług!
Kancelaria MKKL

Dlaczego warto wybrać naszych adwokatów od prawa spadkowego?

Nasza kancelaria gwarantuje kompleksowe usługi w zakresie prawa spadkowego. Naszym zadaniem jest sporządzanie pism procesowych, świadczenie porad prawnych, reprezentacja klienta w sądzie, wsparcie na poszczególnych etapach sprawy oraz przygotowanie do rozprawy sądowej.
Od blisko dwudziestu lat świadczymy usługi dla klientów z całej Łodzi i okolic. To doświadczenie sprawia, że nasza kancelaria adwokacka może rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy.
Działamy w sposób transparentny, dbając o przejrzyste zasady rozliczania i warunki współpracy. Nie musisz martwić się dodatkowymi kosztami.
Współpracujemy z szeregiem ekspertów, którzy gwarantują pomoc podczas wykonywania poszczególnych czynności, na przykład z notariuszami.
Z naszym wsparciem zarówno przyjęcie spadku, jak i jego odrzucenie czy też sporządzenie testamentu na wypadek śmierci jest znacznie prostsze. Profesjonalny adwokat doskonale rozumiejący kwestie związane z prawem spadkowym pomoże Ci w tych skomplikowanych sprawach.
MKKL Kancelaria
Kancelaria MKKL

Nasze usługi z dziedziny prawa spadkowego

Nasi specjaliści z różnych dziedzin prawa oferują zróżnicowane usługi z zakresu prawa spadkowego. Dziedzina ta jest niezwykle szeroka i dotyczy zarówno osób, którym zależy na określeniu sposobu dziedziczenia ich majątku po śmierci, jak i spadkobierców. Większość jej przepisów znajduje się w Kodeksie cywilnym, jednak część regulowana jest przez prawo podatkowe. Co więcej, zdarza się, że przeprowadzenie postępowania spadkowego wymaga zagłębienia się w przepisy sięgające lat międzywojennych czy nawet starszych. Z tego powodu pomoc prawna jest tu szczególnie istotna. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na udzielaniu fachowych porad prawnych i wsparcia przed sądem w wielu sprawach spadkowych.
Kancelaria MKKL

Stwierdzenie nabycia spadku

To pierwsza kwestia, z którą wiąże się instytucja dziedziczenia. Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje przejście praw i obowiązków majątkowych na osoby wskazane przez ustawę lub testament (spadkobiercy testamentowi). Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku to postanowienie sądu, które określa, kto w praktyce jest spadkobiercą i komu przypadają udziały spadkowe. Stwierdzenie nabycia spadku może zostać zmienione lub też uchylone na drodze sądowej.

Odrzucenie spadku

Zdarza się, że spadek wiąże się z szeregiem kłopotów prawnych lub finansowych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad możliwością odrzucenia spadku. Oświadczenie takie należy złożyć przed sądem lub przed notariuszem.

Dział spadku

Dział spadku oznacza podział majątku pomiędzy poszczególnych współspadkobierców. Adwokat może kompleksowo ustalić w umowie pomiędzy nimi, które elementy spadku będą należeć do kogo. Z kolei w przypadku nieruchomości zawiera się umowę w formie aktu notarialnego

Zachowek

Zachowek to tak zwany substytut spadku. Jest zabezpieczeniem dla rodziny w sytuacji, w której spadkodawca pominął najbliższych krewnych w testamencie. To określona kwota, która musi im przypaść niezależnie od treści testamentu. Uprawnieni do zachowku to zstępni, małżonek i, jeśli jest to zgodne z ustawą, rodzice spadkodawcy.

Zabezpieczenie spadku

Jeśli spadkodawca pozostawił po sobie rzeczy, które mogą zostać zniszczone, uszkodzone lub usunięte, sąd może podjąć czynności związane z zabezpieczeniem spadku. Chroni interesy zarówno spadkobierców i uprawnionych do zachowku, jak i wierzycieli, którzy mogą dochodzić odpowiedzialności za długi spadkowe.

Uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia

Istnieje możliwość uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Zachodzi to w sytuacji, w której dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa wobec spadkodawcy, zmusił do zmiany lub anulowania testamentu bądź ukrył, zniszczył czy też sfałszował testament.

Wydziedziczenie spadkobiercy

W sytuacji nagannego zachowania spadkobiercy można doprowadzić do jego wydziedziczenia. Taka możliwość istnieje, gdy jego postępowanie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, dopuścił się przestępstwa względem spadkodawcy lub jego najbliższych bądź nie wywiązuje się z obowiązków rodzinnych wobec spadkodawcy. Przyczyny wydziedziczenia muszą zostać określone w sposób konkretny i nie pozostawiający wątpliwości.

Dziedziczenie na podstawie ustawy

Prawo spadkowe konkretnie określa kolejność dziedziczenia spadku przez poszczególnych członków rodziny. To ono definiuje, kim są spadkobiercy ustawowi.

Dziedziczenie na podstawie testamentu

Dziedziczenie odbywa się również poprzez testament. W nim spadkodawca określa spadkobierców innych niż ustawowi.

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Jeśli spadek zostanie odrzucony na przykład z powodu długów, odpowiedzialność za nie przechodzi na następne osoby. Adwokat pomoże Ci jej uniknąć i uchronić przed nią swoich potomków.
Kancelaria MKKL

Porady prawne z prawa spadkowego Łódź

W sposób kompleksowy świadczymy porady prawne dotyczące skomplikowanej dziedziny, jaką jest prawo spadkowe. Pomagamy we wszystkich wskazanych wyżej kwestiach, ale także innych, takich jak dziedziczenie gospodarstw rolnych, wyłączenie małżonka od dziedziczenia, dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza i szereg innych problemów, wokół których koncentrują się sprawy spadkowe.
Kancelaria MKKL

Dobrzy adwokaci od spraw spadkowych Łódź – Kancelaria MKKL

Nasza kancelaria prawna fachowo rozwiązuje problemy, które wytycza prawo spadkowe. Łódź przekonała się już o jakości naszych usług, dzięki czemu zyskaliśmy zaufanie wielu klientów z całego miasta i jego okolic. Profesjonalny radca prawny czy adwokat są na wyciągnięcie ręki. Prawo spadkowe nie ma dla nas tajemnic. Skontaktuj się z nami już dziś, by umówić spotkanie!

Możesz się z nami skontaktować i porozmawiać o Twojej sprawie.